Askeri Bot Nedir? Outdoor Ayakkabı Nedir?

         Günümüzde genellikle askeri alanda kullanıldığı için askeri ayakkabı yada bot olarak biliniyor,  uzun ömürlü, dayanıklı, yıpranmayan malzemeden imal edilen ve konforlu ayak giyim ürünlerine outdoor ayakkabı yada tactical bot denir. Dayanıklı yapısı sayesinde kullanıcıyı hiçbir şekilde yolda bırakmaz. Yapıldığı özel malzemelerden dolayı kesinlikle kullanıcısını kötü hava koşullarından korur. Özellikle kış aylarının vazgeçilmezi olan outdoor botlar bu sayfada siz değerli takipçilerimizin beğenisine sunuluyor. Asker bot isminde olması sizleri yanıltmasın, günlük hayatta da oldukça kullanışlı ve rahat olduğu için bir çok sivil kullanıcı da bu ürünleri tercih ediyor. Günlük kullanım normal spor ayakkabıların rahat kullanımını kesinlikle aratmayacak ürünleri sizler için derliyoruz. 

        Outdoor giyimin en önemli parçası diyebiliriz taktik ayakkabılar için zira doğada ayakta kalmak en önemlisi. Taban yapısı, kumaş yada deri üst kısım sayesinde aktiviteleriniz hız kesmeden devam eder siz de yolunuza devam edersiniz. Bu yüzden doğru ürünü seçmek önemlidir. Ürünü alırken ve kullanırken nelere dikkat etmemiz gerektiğini de yine askeri bot yazımızın içeriğinde bulabileceksiniz. Uzun yıllara dayanan tactical giyim tecrübelerimiz ile bir çok ürünü zorlu testlerden geçirdik, ayrıca yıllardır kullanıcılardan aldığımız geri bildirimleri de değerlendirerek en doğru taktikal ayakkabıları ve sizler için sadece kullanıcıların referansı olan outdoor ayakkabı markaları paylaşmaya özen gösterdik. 

        Aradığım Outdoor Ayakkabıyı Nasıl Bulurum?

        Taktikal ayakkabılar outdoor giyim ve aksesuar kategorisinin önemli bir öğesidir ve kaliteli ürün seçmek bu konuda oldukça zordur. Marka outdoor ayakkabılar piyasada oldukça fazla taklitleri bulunmaktadır bu durum da seçimi ayrıca zorlaştırır. Tercih konusunda vereceğimiz basit bazı formüller var, bunların uygulanması sizlerin işini tercih konusunda fazlasıyla kolaylaştırıcaktır.

Outdoor Bot Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Outdoor ayakkabı giyim esnasında başta bel, bacak, diz ortopedisi olmak üzere tüm vücut sağlığı açısından önemlidir. Bu yüzden ortopedik çöl botu gibi ürünleri tercih etmek gerekir.
  • Erkek outdoor ayakkabı, alırken genel geçer bir tabir vardır, parmak uçlarından sonra 1 cm yada bir parmak kalınlığında boşluk kalması gerekir. bu oldukça doğru bir tezdir ama daha fazla değil tam olarak bu boşluğu bırakmak gerekir ki yürürken ayakkabı içerisinde ayaklar rahat hareket etsin. Yani daha sonra açar yada genişler diyerek daha küçük ayakkabı tercih etmek yanlış bir durum olacaktır. 
  • Nefes alabilen ve esnek, ayağın şeklini alan, yeni teknolojik gelişmeler ile desteklenmiş kumaşlardan imal edilmiş, ürünleri tercih etmek gerekir. Trekking ayakkabı iç kısmında anti bakteriyel kumaş kullanılması da ayağı mantar, kötü bakteri vs. gibi rahatsızlıklardan koruma konusunda başarılı bir seçim yapmış olursunuz.
  • Yürüyüş ayakkabısı kauçuk, esnek, enjeksiyon tabanlı olmalıdır. Ayakkabı alırken en önemli hususlardan birisi de kesinlikle yerdeki darbeleri ayağa yansıtmayan ürünleri seçmek ayak sağlığımız için da faydalı olacaktır. Yine ayakkabı topuk yüksekliğide yeterli olmalıdır ki bel ağrılarına sebebiyet vermesin.
  • Daha önce de bahsettiğimiz gibi orijinal markaları kullanmakta fayda var. Vogel bot, 5.11 ayakkabı ve yds bot gibi bir çok yerli ve ithal outdoor bot modelini sizler için değerlendirdik ve paylaştık 
  • Trekking ayakkabıları da günlük kullanılan spor ayakkabılar gibi malzemesi yumuşak ve dayanıklı, kullanıcıyı ortopedik yapısı sayesinde yormayan ve ağırlığı oldukça hafif olması sebebi ile ekstra zorlamayan yapıda olmalıdır.
  • Kullandığımız genel iklim koşulları göz önünde bulundurularak waterproof ayakkabı tercih edilebilir. Su geçirmez outdoor ayakkabılar sizi sert doğa koşullarından korur ve aktivitemizi daha keyifli hale getirir 
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR