Outdoor gömlek nedir?

        Kumaş kalitesinin yüksek olması, dayanım sürelerinin uzun oması ve giyim esnasında hareket kabiliyetini en üst seviyeye çıkarması outdoor gömlek diğer ürünlerden ayıran en önemli özelliklerdendir. Kesim ve dikim işlemlerinin özel olarak standart gömleklerden farklı yapılması ve kumaş seçiminin genellikle esnek, likralı olarak belirlenmesi outdoor gömlekleri günlük hayatta da kullanılır hale getirdi. Üzerinde çok sayıda cep bulunduran ve bu ceplerin körüklü yapısı sayesinde daha fazla eşya alması sağlanan tactical gömlekler de yine bu sınıftan rahat giyime sahip ürünlerdendir. Bu sebeple bu kategoride günlük giyimde de kullanabileceğiniz ve dağcılık, kamp, piknik, bisiklet, trekking gibi aktivitelerde kullanabileceğiniz outdoor gömlekleri segileyeceğiz ve bu ürünlerin spesifik özelliklerini ürün içeriğinde detaylı şekilde anlatmaya çalışacağız.
 

Outdoor Gömlek Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli?

 • En öncelikli hususu ilk maddede söylemek gerekir ki sağlık açısından nefes alabilen kumaşlar ve kimyasal kanserojen içermeyen kumaşlar tercih edilmeli. Kumaş hammaddesi olarak pamuk yada polyester olması bilgisi ürün içeriğinde yüzdesel olarak açık şekilde belirtilmiş olmalı. Kumaş yapısı ripstop olarak genellikle tercih edilir, dayanımı yüksek bir kumaş türü olduğu için ripstop kumaş bu tür outdoor ürünlerde genel olarak kullanılmaktadır. Şayet ripstop kumaş olmayan ürünlerden ise satıcı ile kumaşın mukavemeti ile alakalı görüşülüp bilgi alınmalıdır.
 • Yapılacak aktivitenin mevsimine göre kumaş kalınlığı belirlenmeli yazlık gömlekler maksimum 150-170 gram/m2 iken kışlık gömlekler minimum 220 gram/m2 ağırlıkta olması gerekir. Yine bu hususlar kullanıcı tercihine bağlı olarak değişebilmektedir. Kumaş ağırlık özellikleri de ürün içeriğinde açıkça belirtilmelidir.
 • Dış mekan etkinliklerinde kullanılması sebebi ile kumaş kalitesinin yanı sıra kumaşın renk kalitesi de önemli bir husustur ve outdoor gömlek indantren kumaştan yapılmış olması gerekir. Güneşe dayanım haslığı yüksek ürünler tercih edilmeli satıcıdan bu konuda renk garantisi istenilmelidir.
 • Dikim kalitesi yüksek genellikle çift iğne denilen sağlamlaştırılmış teknikler ile dikilmiş gömlekler diğer standart ürünlere göre hem daha uzun ömürlü olmakta hemde dayanımı yüksek olduğu için kolay kullanım imkanı sunmaktadır. Bu husus tecihlerimizde göz önünde bulundurulmalıdır.
 • Taktik gömlek gibi çok fazla cep sayısına sahip ürünler tercih edilmeli ceplerin dikimi düzgün,muntazam olmalı ve cepte ki körük sistemleri içeriğindeki eşyaları belli etmemeli.
 • Gömlek etekleri normal gömleklerden çok az uzun olmalı ki bel bölgesini kapatıp daha stabil bir kullanım imkanı sağlansın.
 • Kendi bedeninize uygun bedeni tercih ediniz, bu konuda taktik giyim üzerindeki ölçü bilgilerini referans alabilirisiniz.

Outdoor Gömlek Kullanımı

 • Çok cepli gömlek kullanım esnasında içerisine taktikal pamuklu tişört giyilmesi hem şık bir görüntü hemde vücut ile teması sınırlandıracağı için önemlidir.
 • Gömlek üzerine orijinal ürün üzerinde olmayan her türlü peç, arma vs. gibi aksesuarlar eklenmemelidir.
 • Yıkama talimatlarına uyulmalı tersten yıkanıp, tersten ütülenmelidir.
 • Koruma gömlekleri kurutma kesinlikle doğrudan güneş altında değil normal gölgede kurutulmalı eğer kurutma makinesi kullanılacak ise tersten kurutulmalıdır.