Göz Yaşartıcı Biber Gazı Spreyleri OC GAZ SPREY

 

Biber gazı, belkide hakkında doğrudan çok yanlış fikir yürütüldüğü için son zamanlarda adını sıkça duyduğumuz sansasyonel ürünler arasında. Üzerinde bilgisi olan yada olmayan onlarca kişinin bilgi verdiği ve insanların yanlış yönlendirildiği konulardan birine değinelim istedik. Kişisel savunma denince akla ilk gelen aparat denilebilir. Evet tabiki göz yaşartıcı biber gazı bir kişisel savunma ürünüdür. Çünkü kayıtlara geçen ve biber gazı ile işlenmiş herhangi bir suç görünmüyor. Bu yüzden yazının hemen başında tüm merak edenler için peşinen söyleyelim. Biber gazı taşımak suç değildir. Neden bu şekilde en baştan bunun belirttik ve altını çizdik. Çünkü tüm iletişim kanallarımızdan sürekli aynı sorular soruluyor ve merak edilenlerin en başında da bu soru var . '' Biber gazı yasal mı ? '' Yazının hem sorular kısmında hemde hukuki altyapısını uzmanına sorduğumuz kısımda bu konu zaten detaylı anlatılacak fakat en başta bu konuya açıklı getirmeyi uygun gördük. Ayrıca artık biber gazı fiyatları uygun olduğu için herkesin alabilme gibi imkanı var. Ve bu imkan da bu soruları oldukça yoğunlaştırıyor.

 

Biber gazı fiyatı anlamında da kendini korumanın en ucuz ve en pratik yoludur. Bu yolla insanlar uzun süredir yanlarında taşıyabildikleri basit bir şişe ile kendilerini muhafaza ediyorlar. Biber gazını basitçe tarif edelim isterseniz. 

 

Biber gazı ; İçerisinde OC gas denilen " oleoresin-capsicum "maddesi bulunan, kendimizi koruma amaçı kullandığımız, küçük genellikle 40 ml şişelerdir. İçerisindeki madde temel olarak şili biberlerinin özünden elde edilir. Biber sıvısının dışarı çıkmasını sağlayan karbon dioksit gazı ile birlikte bulunur.Yani organik malzemelerden oluşmaktadır. Gözlerde ve burunda yanma hissi verir ve bu sebeple güvenlik amaçlı kişileri kontrol altına almak adına istifade edilir. Peki biber gazı nerede satılır ? gibi sorularınız var ise yazımızın sorular bölümünde de bu ve benzeri yaklaşık 100 farklı sorunun cevabını uzmanlarımızdan öğrenebileceksiniz.

 

Göz yaşartıcı spreyleri genel olarak tanıdığımıza göre artık hakkında detaylı bilgi edinebilir ve bir çok konuyu kendi uzmanına sorarak öğrendiğimiz ve sizlere ulaştırdığımız bu makaleye devam edebiliriz. Ayrıca bu yazının  sonunda sadece biber gazı satın al düğmesine basmanız ürünü edinmek adına yeterli olacaktır.. Hadi gelin şimdi hep birlikte ürün hakkında daha detaylı bilgi edinelim...

 

 

Biber Gazı Fiyatları İle İlgili...

 

 

Biber gazı fiyatı yıllara göre oldukça değişiklik gösterdi. 2007 yılından beri İstanbul'da biber gazı satışı yapan bir firma olarak ürünün fiyat istatistiklerine hakimiz. Ülkemizde üretimi yapılmıyor ve yurtdışından getiriliyorken sadece satışı belli ithalatçılar tarafından yapılıyordu. Bu yüzden biber gazı fiyatı o dönemlerde oldukça fahiş-yüksek fiyatlara satılmaktaydı. Şu anda ise küçük 40 ml jenix biber gazı örneğin 50 tl civarında satılabiliyor. Yerli ve sürekli üretim yapan firmalar sayesinde bu fiyat istikrarı yakalanmış oldu. Ayrıca bu yerli ve milli üretim yapan firmalar sayesinde evde biber gazı yapımına ve ev yapımı biber gazına da gerek kalmamış oluyor. Üretim yapan firmalara, biber gazı markaları konusunda daha detaylı değineceğiz. 

 

 

Biber Gazı Kullanımı

 

Biber gazı kullanmak için bazı şartların gerçekleşmiş olması gerekir. Burada yazanları okumak, hem bilgilenmemizi hemde başımıza böyle bir durum geldiğinde daha bilinçli hareket etmemizi sağlar. Çünkü yaptığımız hareketlerin hukuki sorumluluklarından kurtulmak adına da bu şartların gerçekleştiğinden emin olmalıyız.

Öncelikle biber gazını kullanmak için kişinin kendisine yada yakınında bulunan birine direkt olarak saldırı olmalıdır. Yani size herhangi bir saldırıda bulunulmamış ise biber gazı kullanamazsınız. Biber gazının kullanımı genel olarak karşınızda bulunan insana az da olsa zarar verir bu zarar hukuken ancak bir saldırı ve bu saldırı karşısında kendini korumaya çalışan bir birey var ise kabullenilebilir. Bu yüzden öncelikle tarafınıza saldırı olduğundan emin olun.

Ayrıca bu saldırıyı hem bedenen hem de sözle savuşturamayacak mısınız ? Bu da biber gazının kullanılması gereken durumu ayrıştırmada önemli bir etkendir. Yani bir kişi size hakaret etti diye biber gazı kullanamazsınız. Konuşarak, uyararak sözle müdahale edebilirsiniz.

Yine sizi hukuki olarak sorumluluklardan kurtaracak bir başka detayda, ortamda sizden başka kimsenin varolup olmadığıdır. Size bi saldırı var ve sizden başka birileri var ise muhakkak yardım istediğinizde birileri size yardım edecektir. Bu da hukuken sizi ve çevrenizdekileri koruma altına alır. Kısaca hangi durumda biber gazı kullanılabilir ? özetleyecek olursak. Kişinin kendine bir saldırı var, ortamda yalnızca mağdur ve saldırgan var ve mağdur kişi kendini korumak için biber gazına ihtiyaç duyuyor. Bu durum biber gazı kullanımınızı makul, akla yatkın hale getirir.

Peki bu şartlar oluştu ve biber gazı kullanmak zorunda kaldınız. Ne yapmalı ve nasıl kullanmalısınız.

Kesinlikle artık biber gazı taşıyorsanız nasıl kullanılacağını da bilmek zorundasınız. Bununla ilgili evde pratikler yaparak konu ile ilgilil videoları izleyebilirsiniz. Öncelikle biber gazı spreyinizi her zaman ulaşabileceğiniz bir yerde hazır tutun. Kullanıma geçmeden önceki aşamaları uyguladığınızdan emin olun. Sözle saldırganı uyarın. Böyle durumlarda her zaman yüksek sesle ve emreder nitelikte konuşun. DUR - YAKLAŞMA - şeklinde emirler tekrar ederek ileleyin.

Saldırgan ile aranızda en az 2 adım ( 1.5 m.) mesafeyi koruyun. Doğrudan biber gazını yüzüne hedefleyerek püskürtme butonuna basın. Yüzüne gaz sıkılan insanlarda acı ve yanma hissinden dolayı ilk olarak şaşkınlık-panik-sendeleme gibi belirtiler olacaktır. Derhal etki eden biber gazının size sağladığı zamanı kullanarak olay yerinden ayrılın. Kolluk kuvvetlerine müracaat edin.

 

Biber gazının içeriği, İçindeki Maddeler...

 

OC gaz da denilen latince ismi oleoresin capsicum olarak bilinen şili biber özütü ile bu özün yapışkanlığını ve akışkanlığını artırmak için kullanılan 2 hammaddeden oluşur. Ayrıca biber gazı şişesinin içerisinde bu iki hammaddenin dışarı çıkışını sağlamak ve gaza tazyik kazandırmak adına karbon dioksit gazı basılır. İçeriği çok merak edilen biber gazının bileşenleri işte bunlardır. Biber gazının dünyada bir çok versiyonu ve varyasyonu bulunmaktadır. Bizim bu yazı boyunca konumuz yalnızca yasal biber gazı olarak bilinen ve ülkemizde satışı konusunda herhangi bir engelin olmadığı ürünlerdir. Satışı yasak olan ve sadece polis-askerin kullanımında olan ağır etkilere sahip ve miktar olarakta gösterilerde tonları bulan polis biber gazı konumuz değildir. Bunu özellikle belirtmemizdeki sebep takipçilerimizin bazı biber gazının ağır etkilerini gösterir haberleri okuyarak konuları bibirine karıştırmalarıdır. Zira yazı boyunca kastımız yalnızca küçük biber gazı (nato) yada (jenix) spreyleridir.

 

 

Biber Gazı Hakkında Sorular...

 

Biber gazı hakkında bilgi denilince oldukça birbirinden farklı uzmanlık alanları devreye giriyor. Bu anlamda konuları kendi alanında uzman kişilere sorarak sizlere bilgi vermenin daha uygun olacağını düşündük. Kullanım konusundaki soruları, Polis savunma taktikleri uzmanlarına, Hukuki konulardaki soruları,  Avukat ve hukukçulara, Etkisi ve içeriği hakkındaki soruları, kimyagerlere ve insan üzerinde bıraktığı etkiler hakkındaki soruları ise tıp doktoru takipçilerimize sorarak öğrendik. Böylece konuyu derleyerek sizlerle buluşturduk. Konuları da bu başlıklar altında ayrı ayrı derlemeyi uygun gördük.

 

Kanunen Biber Gazı...

 

Biber gazı nerede satılır 2022 ?

 

Jenix biber gazı bayii olan taktikgiyim.com gibi firmalar ürünün satış hakkına sahiptir. Bu konuda kanunen bir yeterlilikten bahsedilmemiştir. Fakat yinede ilgili mağazalardan almakta fayda vardır. İlgili olmasından kastımız şudur ki örneğin bir markette satılan ürüne itibar etmemek gerekir. Konu ile ilgili bilgisi olmayan kişiler tarafından satılan bu kişisel korunma ürününden fayda beklerken zarar görmeyelim. Genellikle askeri malzeme satış noktaları, polis malzemeleri satıcıları, av-kamp malzemesi satıcıları gibi koruma-defense mevzusu ile uzaktan yakından alakalı mağazalar yada internet sitelerinden biber gazı almakta fayda olduğu kanaatindeyiz.

 

Biber gazı kullanmak suç mu ?

 

Biber gazı sırasıyla şöyle ifade edelim ki ; alması, satması, taşıması ve yerine göre kullanması yasal bir üründür. Bir çok iletişim kanalından tarafımıza bu sorular farklı şekillerde yöneltiliyor. Ama cevap hep aynı ve kanunen herhangi bir düzenleyeme gidilmedikçe de aynı olarak kalacak gibi görünüyor. Standart 40 ml nato biber gazı ve türevlerinden bahsederek verdiğimiz cevabın delili şudur. Kanunlarımızda biber gazı taşıması suçtur şeklinde bir ibare yoktur. Birinici delilimiz bu iken ikinci dayanak noktamız ise Emniyet Genel Müdürlüğ ve İçişleri Bakanlığı tarafından 2016 yılından bu yana yapılan 10 dan fazla basın açıklamasında da bu husus '' Kanunlarımızda biber gazının ( 40 ml jenix biber gazı) alınıp satılması, taşınması ve kendini savunma için kullanılması yasaldır. Konu uygulamalarda görevli memur arkadaşlara genelge ile bildirilmiştir'' şeklinde duyurulmuştur. Bu 2 delile dayanarak biber gazı yasaldır şeklinde bu soruyu cevaplayabiliriz.

 

Biber gazı cezası nedir ?

 

Kanunen verilecek olan her ceza biir suça karşılık gelmektedir. Yani buda bir cezanın verilebilmesi için kesinlikle kanunda karşılığı olarak bir suçun varolması ve kişinin bu suçu işlemiş olması gerekir anlamına gelir. Biber gazı ceza bakımından alınıp satılması, taşıınması ve kullanılması yasal olan bir ürün olduğu için biber gazı cezası diye bir ceza türü olamaz. Bunun yerine soru farklı şekillerde sorulabilir fakat bir önceki soruda bu hususa detaylı cevap verdiğimiz için burada bu kadar ile yetinebiliriz.

 

Biber gazı taşımak yasal mıdır ?

 

Taşıması, üzerinde bulundurması ve kullanması suç olan tüm eşyalar Türkiye Cumhuriyeti Kanunlarında açıkça listelenmiştir. Bunların arasında '' Biber gazını taşıması suçtur '' şeklinde bir ifade yer almaz. Bu sebeple öncelikle alınması, satılması, taşınması kesinlikle suç değildir. Şayet bir kolluk kuvveti size bu konuda bir işlem yapacağına dair beyanda bulunur ise bu konuda hangi kanun ile ve neye dayanarak bir yasal işlem yapılacağını sormak vatandaşlık hakları içerisindedir. Kısacası biber gazını taşıması suç değildir.

 

Biber gazı spreyi yasak mı?

 

Özellikle jenix biber gazı spreyi ülkemizde üretilmekte ve her aşaması özenle denetlenmektedir. Bizim sayfamızda alenen satışını yaptığımız ve jenix firmasının her gün onbinlerce üretimini yaptığı bir ürün yasak olamaz. Ülkemizde Milli Savunma Bakanlığı denetimi ile ithalatı, imalatı ve ihracatı yapılan biber gazı yasak değildir. Satışı gayet serbest bir üründür. Rahatlıkla taktik giyim gibi kurumsal firmalardan alıp kullanabilirsiniz.

 

Biber gazı ile AVM girilir mi ?

 

Avm ler yani alışveriş merkezleri girişlerinde üzerinizi kanunen arama yetkiisine sahip güvenlik görevlileri tarafından korunur.  Özel güvenli görevlileri giriş çıkışta yaptıkları aramada bulunan eşyalara talimat ile girişine izin vermekte yada vermemektedir. Avm yönetiminde şayet kanunları yakından takip eden güvenlik müdürleri bulunuyor ise girişine izin vermektedir. Eğer konudan habersiz ve branşında etkisiz kişiler tarafından yönetilen bir mekan ise girişte çantanızda bulunan biber gazını bırakmanızı isteyebilirler. Bu konuda insanların hassasiyetlerini anlayarak biber gazını avmye almak ve sokakta kendini güvende hissetmeyen özellikle kadın vatandaşlara yardımcı olmak gerektiği kanaatindeyiz. Kanunlarda zaten bu yönde karar vermiştir. Taşınmasında bir suç unsuru görülmediğine göre avm ye de girişinde bir engel olmaması gerekir.

 

Biber gazı eczanede satılır mı ?

 

Eczanede biber gazı satılmaması için aslında hiçbir sebep yoktur. Biber gazının satışı ile ilgili yetkili bayi belgesi alan her eczane satışını yapabilir. Fakat genellikle hemen hiçbir eczanede biber gazı bulunmamaktadır. Kurumsal web siteleri veya düzgün mağazalardan temin etmek çok daha kolay olacaktır.

 

Biber gazı nereden satın alınır ?

 

Biber gazı alırken en önce sorgulamanız gereken ürünün orijinalliğidir. Zira piyasamızda bir çok çin malı ve yan sanayi tabir ediln ürün bulunmaktadır. Bu konuda öncelikle karşınızdaki firma alanında etkin midir ? Savunma konusu ile ilgisi var mıdır ? Aylık satışı ne kadardır ? Bu sorular önemlidir. Çünkü Biber gazlarının altında bulunan son kullanma tarihi bir çok üründe olduğu gibi oldukça kolay biçimde değiştirilebilmektedir. Bu yüzden konu ile alakalı, kurumsal, fiziki mağazası olan, sürekli biber gazı satışı yaparak, sürekli en son üretimden yeni ürünleri stoğuna alan satıcıları tercih etmek gerekir.

 

Biber gazı nerelerde yasak ?

 

En başta biber gazını sokamayacağınız yerler arasında sayacağımız havalimanları olacaktır. Havaalanlarında hem girişte hem peronlara geçişte yapılan aramalar neticesinde biber gazının geçişine müsaade edilmemektedir. Genellikle havaalanlarına alınan eşyaların izinleri SİVİL HAVA MEYDANLARI, LİMANLAR VE SINIR KAPILARINDA GÜVENLİĞİN SAĞLANMASI, GÖREV VE HİZMETLERİN YÜRÜTÜLMESİ HAKKINDA YÖNETMELİĞİ ve havalimanları uluslararası kanunları çerçevesinde belirlenir. Her iki türdeki kanun içeriğinde de biber gazının havalimanlarında alınmasını engeller. 

 

Biber gazı gümrükten geçer mi ?

 

Ülkemizde biber gazı, ithalatı kesinlikle izne tabi olan ürünler grubundadır. Bu yüzden şahsi olarak yanınızda biber gazı yurda sokulması yasaktır. Aynı şekilde gümrük kapılarından geçirilerek dışarı çıkarılması da yasaktır. Bunun kontrolü en sıkı şekilde havalimanlarında yapılmaktadır. Fakat araç ile giriş yada çıkışlar sırasında bunun detaylı bir denetlenmesi maalesef yapılamamaktadır.

 

Okulda biber gazı Yasak mı ?

 

Okul yönetiminin bu yasağı koyarak biber gazını okula sokmama gibi yetkisi bulunmaktadır. Bu bazı okullarda detaylı aramalar ve giriş çıkış kontrolleri ile uygulanırken bazı okullarda üzerinde durulmamaktadır. Bu yüzden bu konuda standart bir cevap vermek zordur. Okul idaresinin insiyatifinde bu durum değişebilmektedir.

 

Özel güvenlik biber gazı taşıyabilir mi ?

 

Bahsettiğimiz biber gazı sprelerinin tamamı zaten taşıması yasal ve halka satışı serbest olan ürünlerdir. Bu yüzden özel güvenlik görevlilerini etkileyen bir kanuni engelde ayrıca bulunmamakta. Yani özel güvenlik görevlisi biber gazı taşır.

 

Biber gazı kullanmanın cezası var mı ?

 

Biber gazı kulanmak için bazı şartların oluşması gerekmektedir. En önemlisi bir saldırıya maruz kaldınız mı ? Ortada direkt olarak sizin yada yakınınızda birisinin can güvenliğini tehlikeye düşürecek bir saldırı söz konusu ise ve size yardımda bulunacak çevrede kimse yok ise burada direkt olarak biber gazı kullanabilirsiniz. Her zaman kullanmadan önce sözlü olarak ihtar etmekte fayda vardır. Bu da polisin olayları büyümeden yada daha başlamadan bitirme prensibidir. Mümkün olduğu kadar biber gazını kullanmadan sözle müdahale ederek olayı bastırmaya ve gerek beden kuvveti gerekse sözlü olarak verilen karşılıklarla sonuç alınamıor ise orada artık doğrudan biber gazı kullanılır ve bu artık suç değildir. Kanunen bu meşru müdafaa sayılmaktadır.

 

Tıbben Biber Gazı...

 

Biber gazı gözü kör eder mi ?

 

Biber gazı kör etmez doğrudan kullanılsa dahi kör edemez. Biber gazının içerisinde gözün görme fonksiyonunu tamamen bitirecek bir asidik madde yer almaz. Gazın etkisi ile gözde yanma ve bu yanmanın  etkisi ile de belilri bir süre görme fonksiyonunu kısıtlama olabilir. Fakat doğrudan biber gazının etkisi ile kalıcı şekilde görme kaybı yaşayan birr hasta kayıtlara geçmemiştir. Burada behsedilen oc gaz yani ülkemizde satılması yasal olan biber gazları baz alınarak bu tanıya varılmıştır.

 

Biber gazı etkisi kaç saat sürer ?

 

Bir temas sonrası neye maruz kalırsanız o maddenin miktarı ile etkisinin süresi değişmektedir. Biz burada küçük biber gazı yani 40 ml gazın bir insanın yüzüne tamamı boşaltılırsa ne kadar etkisi sürer bunu inceleyeceğiz. Öncelikle etkisi yanma ile başlar, gözleri burun ve tüm yüzde. Daha sonra bu yanma şiddetli acıya dönüşür. Şayet temizlenme adımları doğru izlenir ve derhal gazdan bölge arındırılır ise. Yaklaşık 1 saat sonra tüm cilt normal seyrine dönecektir. Kesinlikle yüzde sadece biber gazı temasına bağlı olarak bir iz bırakmayacaktır.

 

Yüzüme biber gazı sıkıldı ne yapmalı, nasıl temizlemeliyim ?

 

İsteyerek yada istemeden de olsa vücudumuzun herhangi bir yerine biber gazının temas etmesi sonucu o bölgede acı ve yanma hissi yaşarız. Bu bölge eğer yüzümüz ise bu acı çok daha fazla olacaktır. Bu yüzden derhal doğru bir şekilde müdahale edilmeli ve temas eden bölge biber gazından ve kalıntılarından arındırılmalıdır. Bununla ilgili ilk yapabileceğiniz gazın sizde yaratacağı psikolojik etkiye yenik düşmeyin ve sakin kalın. Daha sonra duru soğuk bir su ile yıkayarak o bölgeyi temizleyin. Yıkarken sudan başka hiçbirşey kullanmayın. Gözleriniz temas etmiş ise hafif açıp kapayarak yine bol su ile yıkayın. Biraz etkisi azaldıktan sonra ikinci bir yıkama ile tüm etkinin geçmesini sağlamak daha garanti olacaktır. Yaklaşık 1 saat sonra göreceksiniz acı kalmayacak ve doğru uyguladığınız zaman temizlik oldukça işe yarayacaktır.

 

Biber gazı öldürür mü ?

 

Doğrudan biber gazı kullanımına bağlı olarak gerçekleşmiş bir ölüm vakıası bulunmaz. Yinelemekte fayda var bahsettiğimiz halka satış yasal olan maksimum 40 ml kullanılabilen biber gazıdır. Bu ürünün kullanımına bağlı olarak gerçekleşen ve kayıtlara geçen bir olay bilinmiyor. Polis biber gazı olara bilinen ve daha ağır etkilere sahip ve yüksek miktarlarda kullanılabilen cs biber gazlarının etkisinin çok daha yoğun olduğu biliniyor fakat yazımızın en başında da belirttiğimiz üzere bizi ilgilendiren OC gaz ve maksimum 40 ml kadar olan miktardır. Bu miktar ile gerçekleşmiş bir ölüm olayı da yoktur.

 

Biber gazı sıkılırsa ne olur ?

Bu soruyu maruz kalırsak ne olur şeklinde algılayarak bu şekilde cevaplandırmaya çalışacağız. Doğrudan yüzünüze biber gazı isabet eder ve çok miktarda(maksimum 40 ml) temas ederseniz şu belirtileri yaşarsınız. Önce temas eden bölgede yanma ve bunu izleyen 1 dakikada şiddetli acı hissi yaşanır. Eğer yüzünüze sıkıldığında bir miktar soluduysanız ve gaz akciğerlerinize ulaştı ise bir süre nefes alamama hissi ve boğulma hissi yaşarsınız. Buna bağlı psikolojik etkileri de panik olmadır. İlk bir dakika çok önemlidir. Bu süre geçtikten sonra çok daha sakin olursunuz. Temizlenme adımlarını da uygularsanız sorun yaşamazsınız.

 

Biber gazı köpeklere etki eder mi ?

 

Biber gazı köpekler üzerinde çok fazla etkilidir. Köpeklerin koku alma duyularının bizden kat kat fazla olduğu bilinen bir gerçektir. Bu yüzden rahatsız edici kokulardan rahatsız olma katsayılarıda bu oranda artar. Ayrıca doğru hedefe yani göze ve burna hedef alırsanız çok daha etkili olacak ve maruz kaldığnız saldırıdan kurtulma zamanını kendinize yaratmış olacaksınız.

 

Biber gazına ne iyi gelir ?

 

Maruz kaldıktan sonra iyi gelecek tek şey sade su ile temizlenmektir. Gazı vücuttan attıktan bir kaç saat sonra belki ılık bir duş ile etkileri çok daha aza indirilerek tamamen arınılabilir.

 

Biber gazı kalıcı hasar bırakır mı ?

 

Kalıcı hasardan anlayacağımız şunlar olabilir ; görme kaybı, duyma kaybı, tende iz, kalıcı yanma ve yanık izi vb.. şeklinde sıralanabilir. Piyasada bulunan ve satışı yasal olan biber gazlarının hiçbiri bu etkileri yalnız başına yapamaz. İçerisinde bulunan hammaddenin bu şekilde bir etkisi hiçbir şartta gözlemlenmemiştir.

 

Biber gazı hayvanları etkiler mı ?

 

Şehirde karşılaşma imkanımız olan hayvanların en başında sokak köpekleri gelmektedir. Bazı durumlarda başıboş köpeklerin masum insanlara saldırdıkları bilinmekte ve bununla ilgili takipçilerimiz doğal olarak bu gibi durumlarda biber gazı spreylerinin işe yarayıp yaramadığını merak etmektedirler. Biber gazları başta köpekler olmak üzere ayı, domuz, kurt gibi bir çok hayvan üzerinde işe yarar. İşe yaramasından kastımız size olay yerinden uzaklaşacak zamanı tanımasıdır.

 

Biber Gazı İçeriği İle İlgili Sorular...

 

Biber gazı içinde ne var ?

 

Şili biberleri dünyanın en acı biberi olarak biliniyor. Ve eczacılık  dahil birçok sektörde de kullanılıyor. Sıradan bir çok biberden çok daha acı olan bu biberin etkileri oldukça keskin. Bu yüzden biber gazının içinde bu biber den elde edilen OC oleoresin capsicum yani şili biber özü ve ona akışkanlık kazandıracak bir madde bulunuyor. Temelde bileşenlerin tamamı organik. Doğrudan insan sağlığına zararlı herhangi bir içerik te bulunmuyor. Yalnız biber özünün şişeden hızlı bir şekilde sıkılarak çıkmasını sağlamak amacı ile karbon dioksit gazı şişelere basılıyor. Bu da her parfüm, deodorant gibi sprey şişelemesi yapılan tüm ürünlere uygulanan bir yöntem.

 

En iyi biber gazı hangisi ?

 

Kendi satış tecrübelerimiz ve kolluk kuvvetlerinin kullanım tecrübeleri neticesinde edindiğimiz ortak kanaat gereği bu soruya yoğun olarak ta satılarak kullanıldığı için jenix marka biber gazları şeklinde cevap vermek durumundayız. Jenix markası ülkemizde üretim yaparak biber gazını kolay ulaşılabilir hale getirmiş ve kaliteli biber gazı temin etmenin kolaylığını sunmuştur. Kullanım testlerinde de ayrıca başarısı kanıtlanan jenix biber gazı spreylerini en başarılı olarak takdim ediyoruz.

 

Biber gazının son kullanma tarihi var mı ?

 

Biber gazlarına özel olarak değil şişelenen ve içerisine gaz(karbon dioksit gazı) basılan tüm ürünlerin raf ömrü bulunur. Biber gazı ürünleri için bu süre üretimden itibaren 2 yıldır. Raf ömrünü dolduran ürün kullanılamaz hale gelir. Bu yüzden üzerindeki tarih düzgün ve orijinal şekilde yazılmış olan biber gazlarını tercih etmkete fayda vardır.

 

Nato biber gazı Nasıl ?

 

Nato biber gazı, markalar kısmında oldukça detaylı anlatacağımız için burada yüzeysel cevap vermekle yetiniyoruz. Nato Dünya'da ilk biber gazı üreten markalardan biri olma özelliğine sahiptir. Yaklaşık 2005 yılından beri ülkemizde ürünleri satılmaktadır. Taktik giyim olarak ürünlerini tavsiye ettiğimiz ve kullanım konusunda oldukça başarılı ürünlerdir.

 

Jenix biber gazı iyi mi ?

 

Faturalı yasal ve üretici anlamında karşınızda muhatabınızın olacağı ülkemizde ve dünyadaki en büyük biber gazı üreticilerinden olan jenix garantili ürünler sunmaktadır. Jenix biber gazı spreyleri oldukça etkilidir. Piyasada bulunan en etkili ürünler jenix tarafından üretilmektedir. Ayrıca kolluk kuvvetleri tarafından da jenix firmasının ürünleri kullanılmış, oldukça olumlu bir biçimde kendini kanıtlamıştır. Yıllarca İçişleri bakanlığı onayı ile resmi kurumlarda kullanılan bu ürünlerin üretim bandı denetimleri Milli Savunma Bakanlığı'mız tarafından yapılmaktadır. Bu sebepleri üst üste ekleyince ülkemizde ve dünyada jenx biber gazı iyidir diebiliriz.

 

Göz yaşartıcı gazlar nelerdir ?

 

Göz yaşartıcı gazları 2 başlık altında toplamakta fayda vardır. Birincisi bizi pek ilgilendirmeyen genellikle polis gazı olarak bilinen CS gazı yani profesyonel ve çok fazla etkili olan Chlorobenzylidenemalononitrile madesin bazlı yapılan ürünlerdir. Polis bu gaz vasıtası ile toplumsal olayları bastırmak, dağıtmak ve kalabalık gruplara yön vermek gibi görevlerini ifa eder. Cs gaz perakende sektörünün hiçbir alanında yoktur bu yüzden bizim alanımıza girmez. Yalnızca takipçilerimizin meraklarını gidermek adına bu konuya giriyoruz. 

Oc gazı ise yukarıda detaylı bahsettiğimiz gibi organik olarak şili biberlerinin toplanarak özlerinin alınması ile elde edilen özüt ile imal edilir. Yasal biber gazı olarak bilinen tür budur.

 

Biber gazı hangi renk ?

 

Biber gazı videolarımızda da gösterdiğimiz üzere genellikler şişelerin içinde bastığınız anda püsküren sıvının rengi pek görünmez. Fakat sıvı olarak rengi parlak kırmızıdır. Rengini hammaddeleri olan kırmızı şili biberlerinden alırlar. Ayrıca şişe içerisine herhangi bir renklendirici kullanılmaz.

 

Biber gazı çeşitleri nelerdir ?

 

Öncelikle çeşitleri hususunda bizleri ilgilerndiren yasal göz yaşartıcı spreylerdir ki bu Oc gaz olarak bilinir ve organik olarak imal edilir. Taktik giyim üzerinde alabilme imkanına sahip olduğumuz ürünler bunlardır. Bir diğer grup olan kimyasal gaz grubu CS Bber Gazları dır ki bunlar ağır etkileri olan gruptur ve yalnızca polis ve asker yani kolluk kuvvetlerinin ellerinde bulunur. Bu zaten bizi ilgilendiren grupta olmadığı ve satışı mümkün olmadığı için daha fazla teferruatına girmiyoruz.

 

Tarihi geçmiş biber gazı işe yarar mı ?

 

Biber gazı son kullanma tarihleri sadece içerisindeki biber özütünün kullanım ömrü olarak düşünülemez. Yazımızın başında içerik kısmında da değindiğimiz gibi biber özütünün dışarı tazyik ile çıkışını sağlaması amacı ile şişelere karbon dioksit gazı basılır. Şişe üzerindeki tarih aynı zamanda bu gazında kullanım ömrünü temsil eder. Bu yüzden biber gazını son kullanma tarihinden sonra imha etmek gerekir. Kesinlikle son kullanma tarihi geçmiş hiçbir ürünü test etmek adına dahi kullanmayınız. Çünkü 2 yıl gibi bir süre rafta beklerken hammadde üzerinde bazı değişiklikler olmuş olabilir. Bu yüzden her zaman biber gazı alırken satıcıya son kullanma tarihini detaylı sorun ve günümüz tarihinde en uzak tarihli olanı tercih edin.

 

Biber gazından nasıl korunulur ?

 

Bu soruyu 2 farklı şekilde düşünerek cevaplamak gerekir. Birincisi Biber gazını kullanırken kendimizi korunmanın yolu nedir. İkincisi eğer bize uygulanacak olursa kendimizi nasıl koruruz. Şimdi ilk olarak birisinin yüzüne sıkmanız gerekiyor, tüm şartlar oluşmuş ise elinizi şişenin arkasına siper yaparak oradan artıkların size doğru gelmesini engelleyin. Ayrıca bir püf noktası da rüzgarın yönüne dikkat edin ki arkanızdan, önünüze doğru esiyor olsun. İkinci korunma yöntemine gelince, öncelikle yüzünüzü gazdan korumak için kollarınız yada yanınızda bulunan çanta vb. bir eşyayı kullanın ve yüzünüzün biber gazına temasını engelleyin. Zira temas ettikten sonra yapılabilecek pek bir tedbir olmadığı için önceliğimiz teması kesmek. Eğer temas ettiyseniz artık bundan sonra öncelikle sakin kalmaya ve temizlenme adımlarını uygulamaya başlayabilirsiniz.

 

Biber Gazları Hakkında Genel Sorular...

 

Biber gazı fiyatı ne kadar ?

 

Dünya'da uzun bir süre tek üretici oalrak nato biber gazı bulunduğu için satıcılar kendi satış potansiyeline göre fiyat belirleyebliyordu. İnsanlar, kullanıcılar bu durumdan rahatsız olsa da öncelikle pazarda üretici eksiklikleri konuyu bu şekilde zor bir zemine taşımıştı. Bu yüzden yıllarca biber gazı fiyatları çok yüksek şekilde satıldı. Fakat ülkemizde öncelikle jenix firmasının sonra jet firmasının biber gazını imalat bandına alması ve oldukça kaliteli ürünleri imal etmeleri üzerine fiyatlar artık normalleşmeye başladı. Genel geçer bir kural olarak bir ürün piyasada ne kadar fazla ise o kadar uygun fiyatı olur. Tabi jenix biber gazının ilk etapta tanıtılması ve tutunması kolay olmadı fakat kullanıcılar etkisini gördükçe talep artmaya başladı. Piyasada jenix kenisini kanıtladıkça da genel olarak biber gazı fiyatları artık herkesin alabileceği bir seviyeye inmiş oldu.

 

Nato biber gazı fiyatı ne kadar ?

 

Nato biber gazı bağlantısı altında tüm ürünlerin fiyatlarını en uygun şekilde zaten bu sayfada görüyor olacaksınız. Fiyatları olabildiğince düşük kar adetli satış politikamız gereği piyasada en uygun seviyede tutmaya çalışıyoruz. 

 

Jenix sprey nedir ?

 

Jenix biber gazı'na verine genel isim budur. Bir göz yaşartıcı gaz markasının kısaca kendi adı ile anılır olması ve kullanıcılarının direkt olarak ismi ile istemesi zaten ürünün markalaştığının göstergesi olmaktadır.

 

Nato biber gazı mı jenix mi ?

 

Bir çok kullanım testte farklı alanlarda her iki ürünü de deneme fırsatına sahip olduk. Ayrıca bir çok kolluk kuvveti mensubu ile fikir alışverişi yaparak bu konuyu değerlendirme fırsatımız oldu. Bu veriler neticesinde nato biber gazı ve jenix spreylerinin etkileri bakımından hemen hemen aynı olduğunu tespit ettik. Yalnız bazı kolluk kuvvetleri personelinin iddiası jenix biber gazının daha yoğun ve yapışkan olduğu yönündedir.

 

Biber gazı kaç metre mesafeden sıkılır ?

 

Sıkacağınız kişi ile sizin aranızda güvenlik kuralları gereği en az 2 adem mesafesi (1.5 metre) bulunmalıdır. Bu tedbiren belirtilmiştir. Fakar etki anlamında biber gazlarının marka ve modellerine bağlı olarak bu mesafeler farklılık arzetmektedir. Örneğin Jenix 40 ml biber gazı şişenin ucundan gazını bulut gibi tazyikli ve dağıtarak çıkarır ve maksimum 2-2.5 metre kadar etkilidir. Jenix 100 ml büyük şişe biber gazı ise ucundan ip gibi sıvı halde direkt olarak hedefe püskürtme yapar ve son atım noktası yaklaşık 10 metre olarak tespit edilmiştir. Bu yüzden kullandığınız ürünü önce muhakkak bir kaç kez test ediniz.

 

Biber gazını doğrudan insanın gözüne mi sıkmak gerekir ?

 

Evet en etkili kullanım yolu olarak yüz, gözler, burun bölgesi belirlenmiştir. Bu böölgede kullanılan biber gazı oldukça etki eder ve kullandığınız şahsı etkisiz hale getirir. Bu sayede kişiyi kontrol altına almak yada olay mahallinden ayrılmak adına gerekli zamanı kazanmış olursunuz. Aksi halde yüz haricindeki vücudun diğer bölümlerinde etkisi çok fazla olmayacaktır.

 

Biber gazını direk yüze sıksak sorun olur mu ?

 

Kanunen biber gazı kullanımı daha önce de belirttiğimiz üzere suç değildir. Burada kullanımdan kasıt zaten yüze püskürtmektir. Çünkü gazın etkili olabilmesi sadece yüze teması ile mümkündür. Çünkü elimizde kullandığımız biber gazlarının miktarları oldukça düşüktür. Rahatlıkla, kullanım koşulları oluşmu ise direkt olarak yüze sıkabilirsiniz. Kesinlikle hukuken, şu ana kadarki genel kanaat içerisinde ve kanunlar çerçevesinde değerlendirildiğinde sorumluluğunuz olmayacaktır.

 

Ülkemizde Satılabilen Biber gazı Markaları

 

Jenix Biber Gazı

 

Jenix biber gazı 2000 yılından sonra ülkemizde üretilmekte olan yerli ürünler arasındadır. Etkisi ve kalitesi aldığı bir çok belgeden ve İçişleri Bakanlığı'na bağlı tüm kolluk kuvvetlerinin üretildiği günden beri kullanmasından anlaşılmalıdır. Ürünleri  jenix firması İstanbulda üretmekte olup Taktik giyim istanbul mağazası gibi bir çok yetkili bayisi aracılığı ile alınabilmektedir. Jenix markası altında satılan tüm ürünler marka patent tesciline sahiptir. Özellikle ülkemizde benzeri, yan sanayisi, çakması yada muadili yapılmaması için jenix firması özel çaba sarfetmektedir. Jenix adı altında üretilen ürünlerin REACH kayıtları yapılmıştır. TÜV Rheinland-Almanya'dan tasdikli ve TÜV, CE, EMC, SGS, GMP ve Intertek'ten yine tasdikli RoHS belgeleri ile EC onaylı ISO 9001 ve ISO 14001 belgeleri bulunmaktadır. Jenix göz yaşartıcı biber gazı spreyleri halka satışta 2 farklı form ve ebatta satışa sunulmaktadır. Birincisi 40 ml küçük jenix gaz spreyi,  ikincisi ise 100 ml büyük jenix gaz spreyi olarak satışı gerçekleşir. 

 

 

Nato Biber Gazı

 

Nato biber gazı spreyleri ülkemizde yerli ürünler üretilene dek çokça kullanılan ürünlerdi. O zamanlarda ne dengi nede farklı bir alternatifi olduğu için insanlar yoğun şekilde tüketiyordu. Daha sonra yerli ürünler yapılmasına rağmen nato sprey popülaritesini kaybetmedi. Gerek kaliteli gazı gerekse püskürtme hızının yüksek oluşu nedeni ile kullanıcılar uzun yıllardır tercihlerini nato markasından yana kullanıyor. Nato gaz spreyleri üzerinde American Style yani Amerikan stili ve Super paralisant yani '' çok iyi etkisiz hale getirir'' anlamında 2 sloganı ile satılıyor. Haki yeşil rengi orijinal olup olmadığını ayırt etmenizdeki en önemli etken. Ürünler bilindiği kadarıyla Alman yapımı ve yine Almanyada üretildiği biliniyor. 2 farklı şekile satışa sunuluyor. Birinci ebat Nato 40 ml biber gazı spreyi, ikinci ebat ise Nato 50 ml biber gazı spreyi olmak üzere satışını gerçekleştiriyor.

 

Jet Biber Gazı

 

Jet biber gazı spreyleri ülkemizde yerli olarak imalatı yapılan bir diğer üründür. İlk olarak 2016 yılında Emniyet Genel Müdürlüğüne 40.000 adet alımı yapılan ve kullanımı neticesinde oldukça memnun kalınan ürünlerin satışını Jandarma Genel Komutanlığı alımları izledi. Ayrıca bir çok yabancı ülkeye ihracatı bulunan jet firmasını ülkemize kazandırdığı dövizde çok ciddi miktarlara ulaşmıştır.

 İçerisinde Oc gaz solüsyonu(organik şili biberi özütü) bulunan jet biber gazı spreyleri 2 farklı formda ve ebatta satışa çıkarıldı. 40 ml jet biber gazı spreyi ve 100 ml jet biber gazı spreyi olarak taktik giyim istanbul mağaza tezgahlarında ve web sitemizde yerlerini aldılar.

 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR